ریفلاکس، ترش کردن، علل، درمان

ریفلاکس و برگشت اسید معده چه نشانه هایی دارد؟

سوزش سردل یا درد در قفسه سینه، یک احساس ناراحت‌کننده در پشت جناغ یا سینه است که ممکن است از رفلاکس اسیدی ناشی شود. رفلاکس اسیدی به معنای حرکت اسید معده به سمت بالا و ورود به مری است. بعد از اسلیو گاسترکتومی، کاهش اندازه معده و فشار بیشتر در معده ممکن است باعث ورود اسید معده به مری شده و رفلاکس اسیدی رخ دهد. این مقاله با هدف بررسی علت رفلاکس پس از گاسترکتومی اسلیو و گزینه‌های درمانی آن تهیه شده است.

فهرست:

۱٫ مقدمه
۲٫ علت رفلاکس پس از گاسترکتومی اسلیو
۳٫ گزینه‌های درمانی رفلاکس اسیدی پس از گاسترکتومی اسلیو
۳٫۱٫ تغییرات سبک زندگی و تغییر رژیم غذایی
۳٫۲٫ داروهای کاهش دهنده اسید معده
۳٫۳٫ جراحی بای پس معده
۴٫ تأثیر مصرف غذاها و ادویه‌ها بر رفلاکس و اسید معده
۴٫۱٫ غذاهای مناسب برای کاهش رفلاکس اسیدی
۴٫۲٫ ادویه‌ها و مصرف غذاها برای جلوگیری از رفلاکس اسیدی

سوزش سر دل چه علتی دارد؟

سوزش سر دل یا درد در قفسه سینه، یک احساس ناراحت کننده درست در پشت جناغ یا سینه است. علت آن اسید ترشح شده در معده است که در مری به سمت بالا حرکت می کند (رفلاکس اسید). رفلاکس اسید پس از گاسترکتومی اسلیو معده موضوعی است که اغلب در بین جراحان چاقی مورد بحث قرار می گیرد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تقریباً ۳۰ درصد از بیماران اسلیو معده ممکن است در هفته های اول بعد از جراحی خود، بالا بودن مقدار اسید معده را تجربه کنند. از سوی دیگر، در میان بیمارانی که قبل از اسلیو معده علائم خفیف تا متوسط رفلاکس دارند، اکثر بیماران پس از جراحی احساس تسکین علائم می‌کنند، زیرا کاهش وزن می‌تواند فشار داخل شکمی را کاهش دهد. دسته ای از بیماران که حداقل هفته ای دو بار ریفلاکس را تجربه می کنند، پس از عمل جراحی رفلاکس اسید را شدید تر احساس می کنند. به همین دلیل در صورتی که فرد متقاضی جراحی چاقی ریفلاکس داشته باشد، دکتر کبیری زاده اعمال جراحی بای پس معده را پیشنهاد می کند.

علت رفلاکس بعد از اسلیو گاسترکتومی چیست؟

پس از اسلیو گاسترکتومی، معده به طور قابل توجهی کوچکتر است و تنها می تواند ۱۰۰-۳۰۰ میلی لیتر غذا/مایع را در یک بار در خود نگه دارد. بنابراین، فشار در معده کوچکتر به طور قابل توجهی بالاتر است. اسفنکتر تحتانی مری (LES) معمولاً می تواند از حرکت محتویات معده به مری جلوگیری کند. با این حال، با فشار بسیار بالاتر پس از گاسترکتومی اسلیو، مقداری از محتوای معده/اسید معده به سمت مری رانده می‌شود و باعث رفلاکس می‌شود.

گزینه های درمانی رفلاکس اسید پس از اسلیو گاسترکتومی چیست؟

اگر بعد از عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی علائم ریفلاکس را ایجاد شود، اصلاح سبک تغذیه و تغییر رژیم غذایی خط اول درمان است. وعده های غذایی کوچک و مکرر ممکن است باعث کاهش مقدار غذا در معده و در نتیجه کاهش فشار و رفلاکس شود.
سعی کنید از خوردن بیش از حد در یک زمان و غذا خوردن در اواخر شب قبل از خواب خودداری کنید.

بالا بودن اسید معده بعد از اسلیو و بایپس معده به چه علت است؟

کنترل اسید معده از طریق دارو درمانی

اگر اصلاح سبک زندگی و تغییر رژیم غذایی نتواند علائم رفلاکس را کاهش دهد، استفاده از داروهای پنتوپرازول و اوزونیوم ۴۰ انتخاب بعدی هستند. آنتاگونیست های هیستامین (بلوکرهای H2) و مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) دو نوع کاهش دهنده اسید هستند که می توانند منجر به تسکین علائم طولانی مدت شوند.

درمان دارویی در ریفلاکس شدید تر معده

فاموتیدین (Pepcid AC) و سایمتیدین (Tagamet HB) دو مسدود کننده معمول OTC H2 هستند. PPIهای OTC معمولاً مورد استفاده عبارتند از: اسموپرازول (Nexium 24HR)، لانزوپرازول (Prevacid 24HR) و امپرازول (Prilosec OTC). PPI ها در کاهش ترشح اسید نسبت به مسدود کننده های قوی تر هستند. آنها داروهای ترجیحی برای سوزش سر دل شدید هستند. بر خلاف اسلیو، فشار در کیسه معده پس از جراحی بای پس کم است. پس از جراحی بای پس معده هیچ فشاری برای حرکت دادن غذا/اسید به سمت مری وجود ندارد، بنابراین قرار گرفتن مری در معرض اسید به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

برای کاهش اسید معده از چه نوع غذایی اجتناب کنیم؟

از مصرف غذاهای محرک مانند مرکبات، آناناس، کیوی، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر، نعناع، شکلات، بستنی و غذاهای حاوی چربی زیاد، لبنیات پر چرب، مواد غذایی اسیدی و ترش و تند خودداری کنید. !، از جمله لبنیات غنی از چربی هستند. و همچنین قهوه، چای، آب میوه های اسیدی و غذاهای تند و سرخ شده توصیه نمی شود.

تاثیر افزودنی ها و ادویه ها بر ریفلاکس و اسید معده

گاهی اوقات سوزش سر دل توسط خود غذا ایجاد نمی شود، بلکه ادویه های اضافه شده (مثلاً طعم و قوام دهنده های مورد استفاده در سوپ ها) یا با بعضی روش های پخت و تهیه غذا مثل سرخ کردن و استفاده از مواد غذایی سرخ شده٫ ایجاد می شود.

غذاهای متنوع را در یک وعده  با هم نخورید!

گاهی اوقات سوزش سر دل می تواند ناشی از خوردن مواد غذایی متنوع غذا در یک وعده باشد. اگر سوزش سر دل دارید در این صورت توصیه می شود غذا های را ساده تر را مصرف کنید، به عنوان مثال وعده های کوچک و شامل تنها یک نوع پروتئین (گوشت یا مرغ یا ماهی و … ) و یک جزء غنی از کربوهیدرات (سیبزمینی٫ نان٫ برنج و …)باشد. خوردن وعده های غذایی از غذاهای مختلف با مواد تشکیل دهنده ی متنوع به طور همزمان، شناسایی عامل ایجاد سوزش سر دل را دشوار می کند. باید توجه داشته باشید که کدام نوع غذا باعث سوزش سر دل شما می شود و سعی کنید در آینده از آن اجتناب کنید.

در افرادی که سوزش سر دل دارند، کدام نوع غذا عوارض کمتری برای این موضوع ایجاد می کند؟

کربوهیدرات ها برنج، گندم سیاه، کینوا بلغور جو دوسر سیب زمینی آب پز و سیب زمینی شیرین میوه ها و سبزیجات سبزیجاتی که در فصل قبل ذکر نشده و برگهای سبز گیاهان موز، خربزه و سیب (در برخی موارد سیب نیز توصیه نمی شود) پروتئین گوشت بدون چربی مانند مرغ، ماهی سفید پنیر کم چرب، ماست کم چربی لوبیا، نخود، عدس، آجیل و بادام مقدار کمی روغن زیتون آووکادو

برای برخی از افراد، غذاهای موجود در این لیست ممکن است همچنان باعث سوزش سر دل شوند.

تاثیر مصرف پروتئین بر ریفلاکس و اسید معده:

احتمال سوزش سر دل یا ریفلاکس معده را می توان با افزایش مقادیر پروتئین  مصرفی (گوشت، ماهی، پنیر دلمه) مخلوط با سبزیجات یا انواع میوه ها کاهش داد.

توصیه های کلی برای کاهش اسید معده، ریفلاکس و سوزش سر دل

  • بلافاصله بعد از غذا دراز نکشید. تا چند ساعت پس از صرف غذا باید از دراز کشیدن و خم شدن زیاد خودداری شود. این به جلوگیری از ورود اسید به مری کمک می کند.
    با شکم پر به رختخواب نروید.
  • موقعیت سر را هنگام خوابیدن بالاتر از سطح بدن تنظیم کنید. این به جلوگیری از رفلاکس در طول خواب شبانه کمک می کند.
  • در مورد انتخاب های غذایی و حساسیت های خود خود یک دفتر داشته باشید. در این دفتر بعد از مصرف هر ماده ی غذایی که باعث افزایش اسید معده و ریفلاکس شما شد، آن را یادداشت کنید. این موضوع در شناسایی غذاها و نوشیدنی هایی که باعث سوزش سر دل می شوند مفید خواهد بود.
  • سیگار نکشید! سیگار کشیدن اسفنکتر انتهای مری را شل می کند و به رفلاکس و بازگشت اسید به مری کمک می کند. از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. این می تواند به شکم شما فشار وارد کند و باعث افزایش احتمال رفلاکس معده شود.

سیگار و اسید معده
اثرات مخرب سیگار بر سیستم گوارش

سیگار اثرات منفی زیادی بر سیستم گوارشی دارد و یکی از این اثرات، افزایش اسید معده است. این اثرات به‌طور مستقیم و غیرمستقیم می‌توانند باعث افزایش تولید اسید معده شوند. توجه به این نکته مهم است که اسید معده یک ماده اسیدی قوی است که نقش مهمی در هضم غذا و کنترل رشد باکتری‌ها دارد، اما افزایش بیش از حد آن می‌تواند به مشکلات گوارشی و رفلاکس اسیدی منجر شود.

تاثیر سیگار بر افزایش اسید معده:

۱٫ اثر سیگار بر ترشح هورمون های مرتبط با استرس: سیگار آلکالوئید نیکوتین را شامل می‌شود، که باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی مرکزی و افزایش ترشح هورمون‌های استرس می‌شود. این تغییرات باعث می‌شود تا فشار و استرس در سیستم گوارشی افزایش یابد و مکانیسم‌های تنظیمی کنترل ترشح اسید معده به هم ریخته شود.

۲٫ اثرات مستقیم نیکوتین بر افزایش ترشح اسید معده: نیکوتین موجود در سیگار، به‌طور مستقیم محرکی برای سلول‌های معده است و می‌تواند باعث افزایش ترشح اسید معده شود.

۳٫ کاهش توانایی اسفنکتر تحتانی مری: سیگار باعث کاهش کارآیی اسفنکتر تحتانی مری می‌شود، که وظیفه جلوگیری از برگشت اسید معده به مری را دارد. این باعث می‌شود اسید معده به‌طور آزادانه به مری راه یابد و باعث رفلاکس اسیدی شود.

۴٫ کاهش جریان خون به مخاط معده: سیگار باعث کاهش جریان خون به مخاط معده می‌شود. مخاط معده نقش حیاتی در حفاظت از دیواره معده در برابر اسید دارد، اما با کاهش جریان خون به مخاط، محافظت از دیواره معده کاهش می‌یابد و اسید معده به طور مستقیم با دیواره معده تماس می‌یابد و آسیب‌ها و التهابات ممکن است ایجاد شود.

توجه داشته باشید که مصرف سیگار باعث ایجاد چندین مشکل گوارشی مانند زخم معده، خونرسانی کمتر به مخاط معده، اختلالات در ترشح اسید معده و رفلاکس اسیدی می‌شود. از این رو، کاهش یا قطع مصرف سیگار از مواردی است که می‌تواند به بهبود سلامت گوارشی و کنترل ترشح اسید معده کمک کند.

مصرف چربی‌ها می‌تواند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم تأثیراتی بر ترشح اسید معده داشته باشد.

تاثیر مصرف چربی بر اسید معده

این تأثیرات با توجه به نوع و مقدار چربی‌های مصرفی متفاوت می‌تواند متغیر باشد. در ادامه، تأثیر مصرف چربی‌ها بر افزایش اسید معده را توضیح می‌دهم:

۱٫ اثرات مستقیم: برخی چربی‌ها، به‌ویژه چربی‌های اشباع‌شده و چربی‌های ترانس، می‌توانند به‌طور مستقیم بر روند ترشح اسید معده تأثیر بگذارند. این نوع چربی‌ها می‌توانند به سلول‌های معده ایجاد تحریک نمایند و ترشح اسید معده را افزایش دهند.
۲٫ افزایش زمان هضم: غذاهایی که غنی از چربی‌های سنگین هستند، نیاز به زمان بیشتری برای هضم دارند. این باعث می‌شود مدت زمانی که غذا در معده حضور دارد و اسید معده برای هضم آن فعال است، طولانی‌تر شود و ترشح اسید معده بیشتر شود.
۳٫ کاهش تحریک جریان اسید معده: برخی چربی‌ها می‌توانند به‌ویژه در معده، تحریک اسید معده و جریان آن را کاهش دهند. این باعث می‌شود اسید معده به‌طور متمرکز‌تر در معده حضور داشته باشد و احتمال افزایش ترشح اسید افزایش یابد.
۴٫ کاهش قرارگیری غذا در معده: مصرف برخی چربی‌ها می‌تواند باعث کاهش زمانی شود که غذا در معده حضور دارد، به‌خصوص زمانی که چربی‌ها در معده غالب هستند. این موضوع باعث می‌شود اسید معده بیشتر در تماس با غذا باشد و ترشح اسید معده افزایش یابد.
۵٫ تأثیرات بر اسفنکتر تحتانی مری: برخی چربی‌ها می‌توانند اثرات منفی بر روی اسفنکتر تحتانی مری داشته باشند و باعث کاهش عملکرد این سازوکار جلوگیری از رفلاکس اسیدی شوند. این باعث می‌شود که اسید معده به‌طور ناخواسته به مری رانده شود و رفلاکس اسیدی ایجاد شود.

برای کاهش ترشح اسید معده و جلوگیری از رفلاکس اسیدی، بهتر است از مصرف غذاهای چربی‌دار و چربی‌های اشباع‌شده کمتری استفاده شود. به جای آن، از چربی‌های ناشی از منابع سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و ماهی‌های چربی مانند ماهی‌های سالم (مثل ماهی سردابی مثل سالمون) استفاده کنید.

4704e956 d4cd 4002 8b89 dc1b2a5b0337

بای پس معده در افرادی که ریفلاکس و ترش کردن های متعدد دارند، یک درمان برای ریفلاکس به شمار می آید!

بای‌پس معده یا جراحی بایپس معده (به انگلیسی: Bariatric Gastric Bypass) یک نوع جراحی چاقی است که در آن معده کوچک‌تر می‌شود و یک بای‌پس (یا انحراف) در مسیر غذا ایجاد می‌شود. این جراحی درمانی برای افرادی است که دچار چاقی مفرط هستند و با روش‌های سنتی کاهش وزن موفق نشده‌اند. این جراحی باعث کاهش میزان مصرف غذا و جذب غذا توسط بدن می‌شود و منجر به کاهش وزن و بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی می‌شود.

اسلیو معده، عوارض، مزایا، نتایج

به‌طور غیرمنتظره، جراحی بای‌پس معده همچنین می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روند ریفلاکس اسیدی (Gastroesophageal Reflux Disease یا GERD) داشته باشد. این تأثیرات به دلیل تغییر در حجم و ساختار معده و مسیر غذا به مری مرتبط است. برخی از اثرات این جراحی بر رفلاکس اسیدی عبارتند از:

۱٫ کاهش حجم معده: جراحی بای‌پس معده باعث کوچک‌تر شدن معده می‌شود. این باعث کاهش مقدار غذا و مایعاتی می‌شود که می‌تواند در معده نگه دارد. این موضوع باعث می‌شود فشار داخل معده کاهش یابد و احتمال رفلاکس اسیدی کاهش یابد.
۲٫ تغییر در مسیر غذا: در جراحی بای‌پس معده، بخشی از معده به سمت بالای معده توجه می‌شود و می‌تواند از راه طبیعی اسید معده و محتوای معده به مری جلوگیری کند. این انحراف باعث می‌شود محتویات معده به مری رانده نشود و رفلاکس اسیدی کاهش می‌یابد.
۳٫ کاهش فشار داخل شکمی: با کاهش وزن بیماران پس از جراحی بای‌پس معده، فشار داخل شکمی کاهش می‌یابد و این موضوع نیز می‌تواند رفلاکس اسیدی را کاهش دهد.

 

منابع:

GERD after gastric bypass surgery: Risks and complications (medicalnewstoday.com)

The effect of bariatric surgery on gastroesophageal reflux disease – PMC (nih.gov)

 

1 دیدگاه برای “ریفلاکس، ترش کردن، علل، درمان

  1. اشتراک‌ها: بررسی آشالازی علت و راهکار های درمانی- دکتر یاسر کبیری زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی